Serwis
Odporúčame

SPA Strbske Pleso: Historia uzdrowiska

Strbske Pleso (słow. Štrbské Pleso ) jest położone na wysokości 1355 metrów nad poziomem morza, co czyni miejscowość najwyżej położonym centrum SPA na Słowacji. Miejscowość została oficjalnie w 1884 roku uznana jako klimatyczne SPA.

W roku 1872 Józef Szentivany, wybudował na południowym brzegu Szczyrbskiego Jeziora myśliwską chatę, która stała się symbolem turystycznego i uzdrowiskowego rozkwitu miasta.

Węgierskie Towarzystwo Karpackie wybudowało schronisko turystyczne w roku 1875. W krótkim czasie powstały dalsze hotele i restauracje, sanatorium i kilka willi.

Od 1906 roku centrum SPA zaczęło się dynamicznie rozbudowywać w pierwszej kolejności został wybudowany hotel, który obecnie nazywa się Krywań. W latach 1916 – 1923 zostały wybudowane kolejne hotele i budynki.

Centrum SPA było odwiedzane przez wielu gości z Europy i USA w celu odbywania kuracji leczniczych.

W 1912 rok SPA zostało połączone linią kolejową ze Smokowca.

Po raz pierwszy w 1935 roku zostały zorganizowane mistrzostwa świata w klasycznym narciarstwie zjazdowym. Również tutaj 1943 roku został wybudowany pierwszy wyciąg narciarski w wysokich tatrach (oraz jako drugi na Słowacji). Dzisiaj w tym miejscu jest nowoczesny wyciąg narciarski o długości 2135 metrów.

Ciekawostką jest, że Strbske Pleso od 1962 roku jest bazą dla pływaków oraz dla kajakarzy.

W 1970 roku miasto się bardzo zmieniło za sprawą przygotowań do mistrzostw świata w narciarstwie. Wybudowano wiele obiektów narciarskich, wyciągów oraz obiektów rekreacyjnych.